Kapital Bank BMT-nin Qlobal Sazişinə qoşuldu: dayanıqlı inkişaf üçün yeni əməkdaşlıq
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Qlobal Sazişinə qoşulub. Bu mövzuda 5 noyabr 2024-cü il tarixində bankın İdarə Heyətinin sədri, Baş İcraçı direktor Fərid Hüseynov və BMT-nin Qlobal Sazişinin Azərbaycan üzrə ölkə rəhbəri Samir Məmmədov arasında memorandum imzalanıb.
Memorandum bankın dayanıqlı inkişaf istiqamətində gördüyü işlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmasına və bankın uzunmüddətli strategiyasının qlobal standartlara uyğun şəkildə inkişaf etdirilməsinə şərait yaradacaq. Bu haqda Fərid Hüseynov çıxışında qeyd edib. “Kapital Bank hər zaman insan hüquqlarının müdafiəsi, əmək standarlarının qorunması, ətraf mühitin mühafizəsi və korrupsiyaya qarşı mübarizə prinsiplərini öz fəaliyyətində əsas hesab edib. Bu gün imzaladığımız memorandumla biz bu prinsiplərə bağlı olduğumuzu rəsmi olaraq da təsdiq edirik. Bizim üçün BMT-nin Qlobal Saziş şəbəkəsinə qoşulmaq yalnız bir öhdəlik deyil, həm də gündəlik fəaliyyətimizdə yaşatdığımız dəyərləri daha da möhkəmləndirmək məqsədi daşıyır”.
Samir Məmmədov isə çıxışında Kapital Bank-ın qlobal təşəbbüslərdə iştirakını olduqca yüksək qiymətləndirib. “Kapital Bank-ın bu prosesdə liderliyi həm ölkəmizdə, həm də beynəlxalq arenada dayanıqlı və məsuliyyətli bankçılıq standartlarının təbliğinə böyük töhfə verəcək. Bankınız bu əməkdaşlıqla beynəlxalq dəyərlərə və məsuliyyətli iş prinsiplərinə sadiqliyini təsdiqləyir. Eyni zamanda bu addım Azərbaycan iqtisadiyyatının uzunmüddətli inkişafı üçün olduqca vacibdir”.
Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili və COP 29 iqlim konfransı ərəfəsində baş tutan bu əməkdaşlıq həm milli, həm də qlobal səviyyədə böyük əhəmiyyət kəsb edir. Bu əməkdaşlıq bankın rəqəmsallaşma, yaşıl bankçılıq, təhsilə dəstək və sosial məsuliyyət sahələrində daha genişmiqyaslı layihələr həyata keçirməsinə imkan yaradacaq.

Kapital Bank Joins the UN Global Compact for a stronger commitment to sustainable development
As the country’s first bank, Kapital Bank has joined the United Nations (UN) Global Compact. On November 5, 2024, a memorandum was signed between Farid Huseynov, Chairman of the Board and CEO of Kapital Bank, and Samir Mammadov, Country Head of the UN Global Compact in Azerbaijan.
The memorandum facilitates international recognition of Kapital Bank’s sustainable development efforts and aligns the bank’s long-term strategy with global standards. In his address, Farid Huseynov highlighted, “Kapital Bank has always prioritized principles such as human rights protection, labor standards, environmental conservation, and anti-corruption within our operations. With the memorandum we signed today, we officially affirm our commitment to these principles. For us, joining the UN Global Compact network is not just a responsibility; it is a step to further strengthen the values we uphold daily.”
Samir Mammadov commended Kapital Bank’s participation in global initiatives. “Kapital Bank’s leadership in this process will make a significant contribution to promoting sustainable and responsible banking standards both domestically and internationally. This partnership confirms your commitment to global values and responsible business principles. It is also crucial for the long-term development of Azerbaijan’s economy.”
Taking place amid the Year of Solidarity for a Green World and on the eve of the COP29 climate conference, this partnership holds substantial importance at both the national and global levels. It will enable the bank to implement more extensive projects in areas such as digitalization, green banking, education support, and social responsibility.