Kapital Bank BMT-nin Qlobal Sazişinə qoşuldu: dayanıqlı inkişaf üçün yeni əməkdaşlıq
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Qlobal Sazişinə qoşulub. Bu mövzuda 5 noyabr 2024-cü il tarixində bankın İdarə Heyətinin sədri, Baş İcraçı direktor Fərid Hüseynov və BMT-nin Qlobal Sazişinin Azərbaycan üzrə ölkə rəhbəri Samir Məmmədov arasında memorandum imzalanıb.
Memorandum bankın dayanıqlı inkişaf istiqamətində gördüyü işlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmasına və bankın uzunmüddətli strategiyasının qlobal standartlara uyğun şəkildə inkişaf etdirilməsinə şərait yaradacaq. Bu haqda Fərid Hüseynov çıxışında qeyd edib. “Kapital Bank hər zaman insan hüquqlarının müdafiəsi, əmək standarlarının qorunması, ətraf mühitin mühafizəsi və korrupsiyaya qarşı mübarizə prinsiplərini öz fəaliyyətində əsas hesab edib. Bu gün imzaladığımız memorandumla biz bu prinsiplərə bağlı olduğumuzu rəsmi olaraq da təsdiq edirik. Bizim üçün BMT-nin Qlobal Saziş şəbəkəsinə qoşulmaq yalnız bir öhdəlik deyil, həm də gündəlik fəaliyyətimizdə yaşatdığımız dəyərləri daha da möhkəmləndirmək məqsədi daşıyır”.
Samir Məmmədov isə çıxışında Kapital Bank-ın qlobal təşəbbüslərdə iştirakını olduqca yüksək qiymətləndirib. “Kapital Bank-ın bu prosesdə liderliyi həm ölkəmizdə, həm də beynəlxalq arenada dayanıqlı və məsuliyyətli bankçılıq standartlarının təbliğinə böyük töhfə verəcək. Bankınız bu əməkdaşlıqla beynəlxalq dəyərlərə və məsuliyyətli iş prinsiplərinə sadiqliyini təsdiqləyir. Eyni zamanda bu addım Azərbaycan iqtisadiyyatının uzunmüddətli inkişafı üçün olduqca vacibdir”.
Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili və COP 29 iqlim konfransı ərəfəsində baş tutan bu əməkdaşlıq həm milli, həm də qlobal səviyyədə böyük əhəmiyyət kəsb edir. Bu əməkdaşlıq bankın rəqəmsallaşma, yaşıl bankçılıq, təhsilə dəstək və sosial məsuliyyət sahələrində daha genişmiqyaslı layihələr həyata keçirməsinə imkan yaradacaq.

Kapital Bank присоединился к Глобальному договору ООН, укрепляя приверженность устойчивому развитию
Как первый банк Азербайджана, Kapital Bank присоединился к Глобальному договору Организации Объединенных Наций (ООН). 5 ноября 2024 года состоялось подписание меморандума между председателем Правления и Главным исполнительным директором Kapital Bank Фаридом Гусейновым и главой представительства Глобального договора ООН в Азербайджане Самиром Мамедовым.
Этот меморандум способствует международному признанию усилий Kapital Bank в области устойчивого развития и обеспечивает развитие долгосрочной стратегии банка в соответствии с глобальными стандартами. В своем выступлении Фарид Гусейнов отметил: «Kapital Bank всегда ставил во главу угла защиту прав человека, соблюдение трудовых стандартов, охрану окружающей среды и борьбу с коррупцией. Сегодняшнее подписание меморандума является официальным подтверждением нашей приверженности этим принципам. Для нас присоединение к сети Глобального договора ООН – это не только обязательство, но и способ еще больше укрепить ценности, которые мы поддерживаем ежедневно».
Самир Мамедов высоко оценил участие Kapital Bank в глобальных инициативах. «Лидерство Kapital Bank в этом процессе станет значительным вкладом в продвижение устойчивых и ответственных стандартов банковского дела как на национальном, так и на международном уровнях. Это сотрудничество подтверждает вашу приверженность глобальным ценностям и ответственным принципам работы. Также данный шаг чрезвычайно важен для долгосрочного развития экономики Азербайджана».
Это сотрудничество, состоявшееся в преддверии конференции по вопросам климата COP29 и в Год солидарности ради зеленого мира, имеет большое значение как на национальном, так и на международном уровнях. Партнерство позволит банку реализовать более масштабные проекты в таких областях, как цифровизация, зеленое банковское дело, поддержка образования и социальная ответственность.