Standard & Poor's Beynəlxalq Reytinq Agentliyi növbəti qiymətləndirmənin yekunu olaraq Kapital Bank-ın reytinq proqnozunu “stabil”dən “pozitivə” yüksəltdi, uzunmüddətli və qısamüddətli kredit reytinqlərini isə “BB-/B” səviyyəsində təsdiqlədi. Bu reytinqlər ölkə bankları arasında ən yüksək göstəricilərdən hesab olunur.
Agentliyin hesabatında qeyd olunur ki, bu reytinqlər Kapital Bank-ın digər yerli və oxşar beynəlxalq banklarla müqayisədə yüksək gəlirliyindən, aktivlərinin keyfiyyətindən, həmçinin 2022-ci ilin sonuna problemli kreditlərin (“Stage 3”) ümumi portfeldəki həcminin cəmi 2,3% faiz təşkil etməsindən irəli gəlir. “Pozitiv” reytinq proqnozu bankın gəlirlilik, aktivlərin keyfiyyəti və kapitallaşma baxımdan növbəti 12-24 ay ərzində də öz rəqiblərini üstələyəcəyini əks etdirir.
Agentliyin fikrincə, Kapital Bank Azərbaycanın bank sektorunda rekord mənfəət göstəricisinə korporativ, kiçik, orta sahibkarlıq (KOB) və pərakəndə bankçılıq arasında diversifikasiyanın düzgün həyata keçirməsi, aktivlərdən səmərəli istifadə sayəsində nail ola bilib. Bankın 2020-2022-ci illərdə aktivlərinin gəlirliyi (ROA) ortalama 4,5%, kapitalının gəlirliyi (ROE) isə ortalama 36% təşkil edib.

The international rating agency Standard & Poor's raised the rating outlook for Kapital Bank from “stable” to “positive”, as well as affirmed the long-term and short-term credit ratings at the level of “BB-/B”. These indicators are among the highest in the local banking sector.
The agency's report states that the ratings are driven by stronger profitability and asset quality than the system average and other large Azerbaijani banks, with Stage 3 loans improving to 2.3% of total loans at year-end 2022. The positive outlook on Kapital Bank reflects agency's expectation that the bank will continue to outperform most domestic and international peers in terms of profitability, asset quality, and capitalization in the next 12-24 months.
According to the agency, Kapital Bank's good diversification between corporate, small and midsize enterprise (SME), and retail banking support its track record of displaying the largest absolute profit in the domestic banking system. Kapital Bank’s return on assets (ROA) averaged 4.5% in 2020-2022, and its return on equity (ROE) was 36%.
Kapital Bank, the country's first bank, is part of PASHA Holding. Kapital Bank has the largest service network in Azerbaijan with 114 branches and 25 departments all over the country. For more detailed information about the Bank’s products and services, please refer to https://kapitalbank.az, website, 196 Call Centre or the Bank’s various social network pages. To apply for a consumer loan visit https://kbl.az/krdt, for a Birbank installment card visit https://kbl.az/tkstcrd.