Standard & Poor's agentliyi Kapital Bank-ın reytinqini təsdiqlədi
Standard & Poor's Beynəlxalq Reytinq Agentliyi növbəti qiymətləndirmənin yekunu olaraq Kapital Bank-ın reytinqini “stabil” proqnozda müəyyənləşdirərək, “BB-/B” səviyyəsində təsdiqləyib. Bu reytinq ölkə bankları arasında ən yüksək göstəricilərdən hesab olunur.
Agentliyin fikrincə, Azərbaycanın iqtisadi və sahələr üzrə riskləri ilə bağlı qiymətləndirmə 9 səviyyəsindədir. Bu səbəbdən də qeyd olunan risklər üzrə tendensiyalar sabit olaraq qalır. Hazırda dünya üzrə bir çox dövlətlər, müəssisələr və təsərrüfat sahələri “COVID-19”un mənfi iqtisadi təsirini məhdudlaşdırmaq üçün strateji prosedurlar hazırlayır.
Hesabatda qeyd olunur ki, Kapital Bank-ın “stabil” proqnozu adekvat kapitallaşma səviyyəsinin, sabit əmanət portfelinin və yüksək likvidliyinin növbəti 12 aylıq dövr ərzində bankın kredit qabiliyyətini dəstəkləyəcəyinə dair gözləntiləri əks etdirir.

Агентство Standard & Poor's подтвердило рейтинг Kapital Bank
Международное рейтинговое агентство Standard & Poor's определило прогноз по рейтингу Kapital Bank как «стабильный» и подтвердило на уровне «BB-/B». Этот рейтинг является одним из наиболее высоких среди банков страны.
По данным агентства, оценка экономических и отраслевых рисков Азербайджана находится на уровне 9. По этой причине тенденции по указанным рискам остаются стабильными. В настоящее время многие государства, предприятия и отрасли хозяйства по всему миру разрабатывают стратегические процедуры для ограничения негативного экономического воздействия COVID-19.
В отчете агентства также говорится, что «стабильный» прогноз Kapital Bank отражает ожидания того, что адекватная капитализация, стабильный депозитный портфель и достаточная ликвидность будут поддерживать кредитоспособность банка в течение следующих 12 месяцев.