Qırmızı Ürəklər Fondundan “Kitab Gəzər” layihəsinə dəstək
Kapital Bank-ın və Qırmızı Ürəklər Fondu"nun dəstəyilə ölkəmizin 29 şəhər və rayonlarında 55 kənd məktəbində müxtəlif bədii kitab nümunələrindən ibarət "Kitab Gəzər" kitabxanası formalaşdırılıb. 25 may-14 iyun 2023-cü il tarixləri aralığında baş tutan səfərlərdə hər iki komandanın könüllüləri, uşaq nəşriyyatlarının rəhbərləri və kitab müəllifləri iştirak etmiş, məktəblilər ilə faydalı vaxt keçiriblər.
Layihə çərçivəsində 55 kənd məktəbinə ümumilikdə 2750 ədəd kitab hədiyyə edilib. Bədii ədəbiyyat nümunələrindən ibarət olan "Kitab Gəzər" kitabxanaları kənd məktəbləri, uşaq evi, sığınacaqlar, cəzaçəkmə müəssisələri, regionlardakı icma mərkəzləri və s. kimi yerlərdə formalaşdırılmaqdadır.
2019-cu ildən fəaliyyət göstərən “Kitab Gəzər” layihəsinin əsas məqsədi bölgələrdə yaşayan məktəbliləri mütaliə etməyə cəlb etməkdir. Kitab azlığı olan bölgələrdə məktəblilərin maariflənməsi və oxu qabiliyyətinin inkişafı üçün onları kitablarla təmin etməkdir. Ucqar kənd məktəblilərinin kitab oxumasına yardımçı olmaq, onların daha da maariflənməsinə az da olsa töhfə verməkdir. Layihə paytaxtdan könüllü şəkildə bağışlanan kitabları toplayır və onları regionlarda yaşayan gənclərə çatdırır.
Qeyd edək ki, “Qırmızı Ürəklər” 2019-cu ildə Kapital Bank-ın könüllü əməkdaşlarının təşəbbüsü ilə yaradılıb. Hazırda Fond kimi fəaliyyətini davam edən təşkilat, əsasən uşaq evlərinə, sığınacaqlara və digər ehtiyacı olanlara yardımlar edir. https://redhearts.az saytına daxil olmaqla fondun fəaliyyəti, gördüyü xeyirxah işlər, gələcək planları və digər maraqlı məlumatları əldə etmək olar.

Red Hearts supports a project to promote books and reading
With the support of Kapital Bank and the Red Hearts Foundation, a Kitab Gəzər (“Walking Books”) library was formed in 55 rural schools in 29 cities and regions of Azerbaijan, consisting of various samples of fiction. From May 25 to June 14, 2023, volunteers and employees of both organizations, heads of children's publishing houses and book authors made visits to educational institutions and spent useful time with schoolchildren.
Within the framework of the project, 2,750 books were handed over to 55 rural schools in total. Libraries Kitab Gəzər, consisting of samples of fiction, are organized in rural schools, orphanages, shelters, penitentiary institutions, regional public centers, etc.
The main goal of the Kitab Gəzər project, which has been operating since 2019, is to increase the interest in reading among schoolchildren living in the regions, to provide schoolchildren with books for learning and developing reading skills in regions with a shortage of books. Giving children from secluded villages the opportunity to read means making a contribution to their development. The project collects voluntarily donated books from the capital and delivers them to young people living in the regions.