Qırmızı Ürəklər Fondundan “Kitab Gəzər” layihəsinə dəstək
Kapital Bank-ın və Qırmızı Ürəklər Fondu"nun dəstəyilə ölkəmizin 29 şəhər və rayonlarında 55 kənd məktəbində müxtəlif bədii kitab nümunələrindən ibarət "Kitab Gəzər" kitabxanası formalaşdırılıb. 25 may-14 iyun 2023-cü il tarixləri aralığında baş tutan səfərlərdə hər iki komandanın könüllüləri, uşaq nəşriyyatlarının rəhbərləri və kitab müəllifləri iştirak etmiş, məktəblilər ilə faydalı vaxt keçiriblər.
Layihə çərçivəsində 55 kənd məktəbinə ümumilikdə 2750 ədəd kitab hədiyyə edilib. Bədii ədəbiyyat nümunələrindən ibarət olan "Kitab Gəzər" kitabxanaları kənd məktəbləri, uşaq evi, sığınacaqlar, cəzaçəkmə müəssisələri, regionlardakı icma mərkəzləri və s. kimi yerlərdə formalaşdırılmaqdadır.
2019-cu ildən fəaliyyət göstərən “Kitab Gəzər” layihəsinin əsas məqsədi bölgələrdə yaşayan məktəbliləri mütaliə etməyə cəlb etməkdir. Kitab azlığı olan bölgələrdə məktəblilərin maariflənməsi və oxu qabiliyyətinin inkişafı üçün onları kitablarla təmin etməkdir. Ucqar kənd məktəblilərinin kitab oxumasına yardımçı olmaq, onların daha da maariflənməsinə az da olsa töhfə verməkdir. Layihə paytaxtdan könüllü şəkildə bağışlanan kitabları toplayır və onları regionlarda yaşayan gənclərə çatdırır.
Qeyd edək ki, “Qırmızı Ürəklər” 2019-cu ildə Kapital Bank-ın könüllü əməkdaşlarının təşəbbüsü ilə yaradılıb. Hazırda Fond kimi fəaliyyətini davam edən təşkilat, əsasən uşaq evlərinə, sığınacaqlara və digər ehtiyacı olanlara yardımlar edir. https://redhearts.az saytına daxil olmaqla fondun fəaliyyəti, gördüyü xeyirxah işlər, gələcək planları və digər maraqlı məlumatları əldə etmək olar.

Фонд Red Hearts поддержал проект по продвижению книги и чтения
При поддержке Kapital Bank и фонда Red Hearts в 55 сельских школах 29 городов и районов Азербайджана была сформирована библиотека Kitab Gəzər («Продвижение книги»), состоящая из различных образцов художественной литературы. С 25 мая по 14 июня 2023 года волонтеры и сотрудники обеих учреждений, руководители детских издательств и авторы книг совершили визиты в учебные заведения и провели полезное время со школьниками.
Всего в рамках проекта 55 сельским школам было передано 2750 книг. Библиотеки Kitab Gəzər, состоящие из образцов художественной литературы, организуются в сельских школах, детских домах, приютах, пенитенциарных учреждениях, региональных общественных центрах и т.д.
Основной целью действующего с 2019 года проекта Kitab Gəzər является повышение интереса к чтению у школьников, проживающих в регионах, обеспечение школьников книгами для обучения и развития навыков чтения в регионах с дефицитом книг. Дать детям из отдаленных деревень возможность читать — значит внести небольшой, но вклад в их развитие. Проект собирает добровольно пожертвованные книги из столицы и доставляет их молодежи, проживающей в регионах.