Moody's agentliyi Kapital Bank-ın reytinqini təsdiqlədi
Moody’s Investor Service Beynəlxalq Reytinq Agentliyi növbəti qiymətləndirmənin yekunu olaraq Kapital Bank-ın reytinqini təsdiq edib. Bu reytinq ölkə bankları arasında ən yüksək göstəricilərdən biridir.
Agentlik bankın hazırkı kredit ödəmə qabiliyyətinin baza səviyyəsini (BCA) “b1” səviyyəsində təsdiqləyib. Dünyada yaranmış çətin iqtisadi vəziyyət, eləcə də koronavirus (COVID-19) pandemiyasının yayılması və neftin qiymətinin aşağı düşməsi səbəblərindən, Bankın reytinq proqnozu “neqativ” dərəcəsində müəyyənləşib.
“Bankın kredit ödəmə qabiliyyətinin baza səviyyəsi (BCA) “b1” olaraq təsdiqlənməsi, kəskinləşən xarici iqtisadi təzyiq şəraitində Bankın zərərə və neqativ təsirlərə tab gətirmək bacarığının göstəricisidir. 2019-cu ildə Bank 134,7 mln AZN məbləğində yüksək xalis mənfəət göstərib ki, bu da ümumi aktivlərin 3,3%-dir, həmçinin Bank-ın Tier 1 (kapitalın yetərliliyi) göstəricisi yüksək olaraq 14,9% təşkil edir”, - deyə hesabatda qeyd olunur.
Həmçinin, Moody’s-in rəyində Kapital Bank-ın korporativ idarəetmə qaydaları ilə bağlı narahatlığın olmadığı bildirilir.

Агентство Moody’s подтвердило рейтинг Kapital Bank
Международное рейтинговое агентство Moody's Investor Service по итогам очередной оценки подтвердило рейтинг Kapital Bank. Этот рейтинг является одним из наиболее высоких среди банков страны.
Агентство подтвердило нынешнюю базовую оценку кредитоспособности (BCA) Kapital Bank на уровне «b1». Из-за сложившейся в мире сложной экономической ситуации, а также распространения пандемии коронавируса (COVID-19) и падения цен на нефть прогноз рейтинга Банка был определен как «негативный».
«Подтверждение базовой оценки кредитоспособности Банка (BCA) на уровне «b1» является показателем способности Банка выдерживать убытки и негативные последствия в условиях обострившегося внешнеэкономического давления. В 2019 году Банк показал высокую чистую прибыль в размере 134,7 млн. манатов, что составляет 3,3% от общих активов, а также высокое значение Tier 1 (достаточность собственного капитала) на уровне 14,9%», - говорится в отчете.
В своем сообщении Moody's также отмечает, что не имеет каких-либо опасений по поводу корпоративного управления Kapital Bank.