Kapital Bank növbəti dəfə “Milli KSM” mükafatına layiq görülüb
Kapital Bank Azərbaycanda üçüncü dəfədir keçirilən “Milli KSM” layihəsi çərçivəsində daha bir mükafata layiq görülüb. Bu dəfə Qarabağ müharibəsinin bitməsinə həsr olunan, Kapital Bank-ın dəstəyi ilə çəkilən “Qayıdış” qısametrajlı sənədli filmi qaliblər sırasında oldu.
Real əhvalatlar əsasında çəkilən filmdə Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı öz doğma yurdlarından köçmək məcburiyyətində qalan azərbaycanlıların sözlə ifadə edilməsi çətin, ancaq yaşayarkən qürur duyulan hisslərindən danışılır. Artıq məcburi köçkün sayılmayan həmvətənlərimiz doğma yurdları ilə bağlı xatirələrini bölüşərkən, hər birinin gözlərində kədər, üzüntü, itki, intizar, sevinc, fərəh, qürur hissini sezmək olur. Filmin ideya və ssenari müəllifi Ersel Serdarlı, quruluşçu rejissoru isə Can Özbaturdur.
Qeyd edək ki, müsabiqəyə təqdim olunan bütün layihələr BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən qəbul edilmiş 17 məqsəd əsas götürülərək komissiya tərəfindən qiymətləndirilib. Komissiyaya Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, ASAN Xidmət, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığın İnkişafı Assosiasiyası (AQSİA) və PROAKTİV PR Agentliyi daxildir.

Kapital Bank has won another award within the framework of the Milli KSM National Award, which is being held in Azerbaijan for the third time. This time Kapital Bank was among the winners for the short documental film called “Qayıdış” (“Return”) dedicated to the end of the Karabakh war.
The documental is based on actual events. It tells about the indescribable feelings of Azerbaijanis who were forced to leave their native lands during the First Karabakh War. Our compatriots, former internally displaced persons, share memories of their homeland, in the eyes of each of them one can feel sadness, pain, longing and at the same time pride and joy. The author of the idea and script of the film is Ersel Sardarly, and the production director is Jan Ozbaturdur.
All projects submitted for the award were evaluated by the commission based on 17 goals adopted by the UN General Assembly. The commission consists of the Ministry of Economy, the Ministry of Labor and Social Protection of Population, the Ministry of Education, the Ministry of Ecology and Natural Resources, ASAN Xidmət, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications, the State Committee for Family, Women and Children Affairs, the Women's Entrepreneurship Development Association in Azerbaijan and the PROAKTİV PR agency.
Kapital Bank, the country's first bank, is part of PASHA Holding. Kapital Bank has the largest service network in Azerbaijan with 104 branches and 22 departments all over the country. For more detailed information about the Bank’s products and services, please refer to www.kapitalbank.az website, 196 Call Centre or the Bank’s various social network pages. To apply for a consumer loan visit: https://kbl.az/krdt, for a BirKart installment card visit: https://kbl.az/tkstcrd.