Kapital Bank-dan kiberdələduzluqla mübarizədə növbəti addım: zəng edənin bank əməkdaşı olub-olmadığını yoxlaya bilərsiniz
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank kiberdələduzluqla mübarizə üsullarını genişləndirir. Bank bu dəfə Birbank mobil tətbiqinə yeni funksionallıq gətirib. Artıq müştərilər bank tərəfindən gələn zəngin həqiqətən də banka aid olub-olmadığını yoxlaya biləcəklər. Belə ki, müştəriyə bank adından zəng gəldiyi halda o, zəng edən şəxsdən Birbank tətbiqinə bildiriş göndərilməsini tələb edə bilər.
Bu yenilik xüsusən dələduzluqla mübarizədə istifadəçilərin köməyinə çatacaq.  Belə ki, sizə Kapital Bank və ya Birbank adından zəng gələr, hər hansısa məhsul təklif olunar və ya kartınızla bağlı problem, hesabınızdan pul çıxarılmağa cəhd olunduğu deyilərsə dərhal aşağıdakı addımları atın.
• Zəng edən şəxsdən Birbank mobil tətbiqinə bildiriş göndərilməsini tələb edin. Unutmayın, bildiriş yalnız Birbank mobil tətbiqinə göndərilə bilər.
• Daha sonra telefonunuzdakı mobil tətbiqə daxil olun.
• Zəng edən şəxs həqiqətən bank əməkdaşıdırsa mobil tətbiqdə bunu təsdiq edən bildiriş alacaqsınız. Bildirişdə qeyd edilir: “Dəyərli Birbanklı, bank məhsulunu təklif edən şəxsin bankımızın əməkdaşı olduğunu təsdiq edirik. Bizə güvəndiyiniz üçün təşəkkür edirik”.
• Mobil tətbiqdə bildiriş aldığınız təqdirdə zəng edən şəxslə danışığınızı davam etdirə bilərsiniz. Əks halda zəngi dərhal sonlandırın.
Bir daha xatırladırıq ki, bank adından edilən zənglərə qarşı həssas yanaşmaq mütləqdir. Unutmayın ki, heç bir bank əməkdaşı müştəriyə xarici nömrədən, sosial şəbəkələrdən zəng edə bilməz. Müştəridən kartın son istifadə tarixini, kartın arxasında olan 3 rəqəmli CVV kodu, xüsusən mesajla göndərilən 4 rəqəmli təhlükəsizlik kodunu, yəni OTP kodu istəyə bilməz. Şübhəli hallarla qarşılaşdığınız zaman dərhal müştərisi olduğunuz bankın qaynar xəttinə xəbərdarlıq edin. Hər hansı şübhəli mesaj, zəng və ya sosial media hesabını görsəniz, dərhal müvafiq qurumlara və müştərisi olduğunuz banka bildirin. Beləliklə, başqalarının da kiberdələduzların hədəfinə çevrilməsinin qarşısını ala bilərsiniz.
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank PAŞA Holding-ə daxildir və Azərbaycanda ən böyük filial şəbəkəsi, 121 filialı və 52 şöbəsi ilə müştərilərin xidmətindədir. Bankın məhsul və xidmətləri barədə daha ətraflı məlumat almaq üçün https://kapitalbank.az saytına, 196 Sorğu Mərkəzinə və ya Bankın müxtəlif sosial şəbəkələrdə olan səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz. Nağd pul krediti sifarişi üçün – https://kbl.az/prgtk, Birbank kartı sifarişi üçün – https://kbl.az/prcrc.

Kapital Bank делает следующий шаг в борьбе с кибермошенничеством: вы сможете проверить, является ли звонящий сотрудником банка
Первый банк страны Kapital Bank, расширяет методы борьбы с кибермошенничеством. На этот раз банк внедрил новую функциональность в мобильное приложение Birbank. Теперь клиенты смогут проверить, действительно ли звонок, поступивший от банка, принадлежит ему. Так, если клиенту звонят от имени банка, он может потребовать от звонящего отправить уведомление в мобильное приложение Birbank.
Это нововведение особенно поможет пользователям в борьбе с мошенничеством. Если вам поступит звонок от Kapital Bank или Birbank с предложением какого-либо продукта или сообщением о проблеме с вашей картой, попыткой снять деньги со счета, необходимо немедленно выполнить следующие действия:
• Потребуйте от звонящего отправить уведомление в мобильное приложение Birbank. Помните, что уведомление может быть отправлено только в мобильное приложение Birbank.
• Затем войдите в мобильное приложение на своем телефоне.
• Если звонящий действительно является сотрудником банка, вы получите уведомление в мобильном приложении, подтверждающее это. В уведомлении будет указано: «Уважаемый клиент Birbank, подтверждаем, что лицо, предлагающее вам банковский продукт, является сотрудником нашего банка. Благодарим вас за оказанное доверие».
• После получения уведомления в мобильном приложении вы можете продолжить разговор с звонящим. В противном случае немедленно завершите звонок.
Еще раз напоминаем, что необходимо крайне внимательно относиться к звонкам от имени банка. Помните, что ни один сотрудник банка не сможет звонить клиенту с чужого номера или через социальные сети. Сотрудник банка не имеет права запрашивать у клиента срок действия карты, трехзначный CVV код с обратной стороны карты или четырехзначный код безопасности OTP, отправленный через сообщение. При возникновении подозрительных ситуаций немедленно уведомляйте горячую линию банка, в котором вы являетесь клиентом. Любое подозрительное сообщение, звонок или аккаунт в социальной сети следует немедленно сообщать в соответствующие органы и в банк, клиентом которого вы являетесь. Таким образом, вы сможете предотвратить попадание других людей в цель кибермошенников.