Təhsil layihələrinin inkişafına böyük önəm verən Kapital Bank 2016-cı ildə UNEC-lə birgə anlaşma memorandumu imzalamışdır. Memorandum çərçivəsində bu illər ərzində bir sıra layihələr həyata keçirilib. Əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirmək məqsədilə 24 iyun 2023-cü il tarixində ali məktəblə yeni memorandum imzalanıb.
Tədbirdə Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin sədri, Baş İcraçı direktor Fərid Hüseynov, UNEC rektoru professor Ədalət Muradov, həmçinin universitetin və bankın əməkdaşları iştirak ediblər. Kapital Bank ilə UNEC arasında əməkdaşlığın yeni istiqamətləri üzrə təkliflər səsləndirildikdən sonra tərəflər arasında memorandum imzalanıb.
Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin sədri, Baş İcraçı direktor Fərid Hüseynov bakalavr, magistr və dissertant kimi təhsil aldığı universitetdə tərəfdaş qismində iştirak etməyin qürurverici olduğunu bildirib. Kapital Bank-ın 5026 əməkdaşından 1500-ə yaxınının UNEC məzunu olduğun deyən F.Hüseynov, onlardan 142 nəfərinin rəhbər vəzifədə çalışdığını diqqətə çatdırıb.
Rektor Ədalət Muradov UNEC-in Kapital Bank-la uzun müddətdir davam edən sıx əməkdaşlığından və bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələrdən danışıb. Real sektorla əməkdaşlıqda yeni yanaşmaların zəruriliyindən söz açan Ə.Muradov tələbələrdə bilik və bacarıqlar formalaşdıran ixtisaslar üzrə praktiki dərslərin real olaraq həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirin sonunda UNEC-in rektoru Ədalət Muradov Fərid Hüseynovun UNEC-in qürur duyduğu məzunlarından olduğunu deyərək, ona “Fəxri məzun” plaketini və “Məzun kartı”nı təqdim edib.

Kapital Bank, attaching great importance to educational projects, signed a memorandum of understanding with the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) in 2016. Within the framework of the memorandum, many projects were implemented during these years. A new memorandum was signed with the university on June 24, 2023 for further cooperation.
The event was attended by the Chairman of the Board, the Chief Executive Officer of Kapital Bank Farid Huseynov, the rector of UNEC professor Adalat Muradov, as well as employees of the university and the bank. After voicing proposals for new directions of cooperation between Kapital Bank and UNEC, the parties signed the document.
The Chairman of the Board, the Chief Executive Officer of Kapital Bank Farid Huseynov stated that it was a great honor for him to be a partner of the university where he received his education as a bachelor, master and dissertation student. F. Huseynov noted that out of 5,026 Kapital Bank employees, about 1,500 are UNEC graduates, 142 of them work in managerial positions.
Rector Adalyat Muradov spoke about the long-standing close cooperation of UNEC with Kapital Bank and the implemented joint projects. Speaking about the necessity of new approaches in interaction with the real sector, A. Muradov emphasized the importance of conducting practical classes in specialties that form students' knowledge and skills.
At the end of the event, UNEC rector Adalat Muradov added that Farid Huseynov is one of the most worthy graduates of UNEC, and presented him with an “Honorary Graduate” plaque and a “Graduate Card”.
Kapital Bank, the country's first bank, is part of PASHA Holding. Kapital Bank has the largest service network in Azerbaijan with 115 branches and 30 departments all over the country. For more detailed information about the Bank’s products and services, please refer to www.kapitalbank.az website, 196 Call Centre or the Bank’s various social network pages. To apply for a consumer loan visit https://kbl.az/krdt, for a Birbank installment card visit https://kbl.az/tkstcrd.