Kapital Bank-dan qızların təhsilinə dəstək: “Arzumuz var” sloqanı ilə təqaüd proqramına start verilir
2024-10-31
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank korporativ sosial məsuliyyət sahəsində daha bir addım ataraq həssas qrupdan olan qızların təhsilinə dəstək göstərmək məqsədilə yeni təqaüd proqramına start verib. Proqram ötən gün Kapital Bank və Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi arasında imzalanan memorandum çərçivəsində həyata keçiriləcək.
Qızların təhsil imkanlarının artırılması, onların cəmiyyətdə sosial aktivliyinin gücləndirilməsi və gələcək inkişaflarına dəstək məqsədi daşıyan memorandumu Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin sədri, Baş İcraçı direktor Fərid Hüseynov və Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova imzalayıb.
Tədbirdə çıxış edən Fərid Hüseynov Kapital Bank-ın təhsilə dəstək verərməklə bazarda ixtisaslı və peşəkar kadrların yetişdirilməsinə töhfə verdiyini vurğulayıb. O qeyd edib ki, bu kadrlar arasında qızların olması olduqca qürurvericidir: “Qızların təhsilinə dəstək ölkəmiz və region üçün vacib bir mövzudur. Biz bilirik ki, bəzi regionlarda qızların təhsilinə mane olan sosial və iqtisadi baryerlər var. Kapital Bank olaraq bu çətinliklərin öhdəsindən gəlməkdə və qızlarımızın daha güclü, müstəqil fərdlər kimi formalaşmasında həyata keçirdiyiniz layihələrdə sizin yanınızda olmaqdan məmnunuq”.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova da çıxışında bu əməkdaşlığın cəmiyyətin inkişafı üçün önəmini vurğulayıb: “Dövlət və özəl sektorun tərəfdaşlığı, xüsusilə qızların təhsilində bərabər imkanların yaradılmasına böyük töhfə verir. 2021-ci ildən başlayaraq qızların təhsilinə dəstək məqsədilə Komitənin həyata keçirdiyi layihələr ictimaiyyət arasında xüsusi maraq doğurur və geniş vüsət alır. İnanıram ki, bu layihə də onların gələcək uğurlarına vəsilə olacaq”.
Qeyd edək ki, “Arzumuz var” sloqanı ilə həyata keçirilən təqaüd proqramı çərçivəsində ilk mərhələdə paytaxt Bakı və bölgələrdən olan 15 nəfər abituriyentə dəstək göstəriləcək.
Kapital Bank və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi arasında qurulan bu tərəfdaşlıq, həssas qrupdan olan abituriyent qızların təhsilinə investisiya qoyaraq, onların güclü, müstəqil və ölkənin gələcək inkişafında aparıcı rol oynayan fərdlərə çevrilməsinə imkan yaradacaq.

Поддержка образования девушек от Kapital Bank: стартует стипендиальная программа под лозунгом «У нас есть мечта»
2024-10-31
В рамках своей корпоративной социальной ответственности Kapital Bank, первый банк Азербайджана, запускает стипендиальную программу под названием «У нас есть мечта», нацеленную на поддержку образования молодых девушек из уязвимых слоев общества. Программа реализуется на основе меморандума, подписанного между Kapital Bank и Государственным Комитетом Азербайджанской Республики по Проблемам Семьи, Женщин и Детей, и направлена на расширение образовательных возможностей, укрепление социальной активности и содействие развитию девушек.
Меморандум был подписан председателем правления Kapital Bank, генеральным директором Фаридом Гусейновым и председателем Государственного комитета Бахар Мурадовой. Фарид Гусейнов отметил, что Kapital Bank активно способствует подготовке квалифицированных специалистов в Азербайджане, особенно среди женщин, и подчеркнул важность поддержки женского образования для преодоления социальных и экономических барьеров. Он заявил: «Поддержка образования девушек — это важная тема для нашей страны и региона. Kapital Bank с гордостью участвует в таких инициативах, помогая девушкам стать сильными и независимыми личностями».
Бахар Мурадова также подчеркнула важность данного партнерства для общества, отметив: «Партнерство между государственным и частным секторами особенно ценно в создании равных возможностей в образовании для девушек. С 2021 года проекты Комитета по поддержке женского образования вызывают особый интерес у общественности, и эта инициатива станет очередным шагом на пути к успеху молодых женщин».
На первом этапе программы поддержку получат 15 абитуриенток из Баку и различных регионов страны, что поможет им продолжить свое образование и в будущем стать сильными лидерами, вносящими вклад в развитие страны.