Kapital Bank-dan qızların təhsilinə dəstək: “Arzumuz var” sloqanı ilə təqaüd proqramına start verilir
2024-10-31
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank korporativ sosial məsuliyyət sahəsində daha bir addım ataraq həssas qrupdan olan qızların təhsilinə dəstək göstərmək məqsədilə yeni təqaüd proqramına start verib. Proqram ötən gün Kapital Bank və Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi arasında imzalanan memorandum çərçivəsində həyata keçiriləcək.
Qızların təhsil imkanlarının artırılması, onların cəmiyyətdə sosial aktivliyinin gücləndirilməsi və gələcək inkişaflarına dəstək məqsədi daşıyan memorandumu Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin sədri, Baş İcraçı direktor Fərid Hüseynov və Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova imzalayıb.
Tədbirdə çıxış edən Fərid Hüseynov Kapital Bank-ın təhsilə dəstək verərməklə bazarda ixtisaslı və peşəkar kadrların yetişdirilməsinə töhfə verdiyini vurğulayıb. O qeyd edib ki, bu kadrlar arasında qızların olması olduqca qürurvericidir: “Qızların təhsilinə dəstək ölkəmiz və region üçün vacib bir mövzudur. Biz bilirik ki, bəzi regionlarda qızların təhsilinə mane olan sosial və iqtisadi baryerlər var. Kapital Bank olaraq bu çətinliklərin öhdəsindən gəlməkdə və qızlarımızın daha güclü, müstəqil fərdlər kimi formalaşmasında həyata keçirdiyiniz layihələrdə sizin yanınızda olmaqdan məmnunuq”.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova da çıxışında bu əməkdaşlığın cəmiyyətin inkişafı üçün önəmini vurğulayıb: “Dövlət və özəl sektorun tərəfdaşlığı, xüsusilə qızların təhsilində bərabər imkanların yaradılmasına böyük töhfə verir. 2021-ci ildən başlayaraq qızların təhsilinə dəstək məqsədilə Komitənin həyata keçirdiyi layihələr ictimaiyyət arasında xüsusi maraq doğurur və geniş vüsət alır. İnanıram ki, bu layihə də onların gələcək uğurlarına vəsilə olacaq”.
Qeyd edək ki, “Arzumuz var” sloqanı ilə həyata keçirilən təqaüd proqramı çərçivəsində ilk mərhələdə paytaxt Bakı və bölgələrdən olan 15 nəfər abituriyentə dəstək göstəriləcək.
Kapital Bank və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi arasında qurulan bu tərəfdaşlıq, həssas qrupdan olan abituriyent qızların təhsilinə investisiya qoyaraq, onların güclü, müstəqil və ölkənin gələcək inkişafında aparıcı rol oynayan fərdlərə çevrilməsinə imkan yaradacaq.

Kapital Bank launches scholarship program to support girls' education: “We Have a Dream”
As part of its corporate social responsibility initiatives, Kapital Bank, Azerbaijan’s first bank, has launched a scholarship program titled “We have a dream”-(Arzumuz var) aimed at supporting education for young women from vulnerable communities. This program, formalized through a recently signed memorandum between Kapital Bank and the State Committee on Family, Women and Children’s Affairs of Azerbaijan, will work to enhance educational opportunities, strengthen social engagement, and foster personal development for girls in Azerbaijan.
The memorandum was signed by Kapital Bank’s CEO, Farid Huseynov and the Chairperson of the State Committee, Bahar Muradova. Huseynov highlighted Kapital Bank’s commitment to nurturing skilled professionals in Azerbaijan, especially women and emphasized the importance of supporting girls' education to overcome the social and economic barriers they face in some regions. He stated, “Supporting girls’ education is crucial for both our country and our region. Kapital Bank is proud to play a role in helping girls grow into strong, independent individuals through initiatives like this.”
Bahar Muradova also emphasized the societal impact of this partnership, noting, “Partnerships between public and private sectors are invaluable, especially in ensuring equal opportunities in education for girls. Since 2021, the Committee’s projects supporting girls’ education have generated significant public interest, and this initiative is another step toward future success for these young women.”
Initially, the program will support 15 students from Baku and various regions, providing them with resources to continue their education and become empowered leaders contributing to the country’s future development.