Moody’s Beynəlxalq Reytinq Agentliyi Kapital Bank-ın reytinq qiymətləndirməsini açıqlayıb
Moody’s Beynəlxalq Reytinq Agentliyi növbəti qiymətləndirmənin yekunu olaraq Kapital Bank-ın reytinqini təsdiq edib. Bu reytinq ölkə bankları arasında yüksək göstəricilərdən biri hesab olunur.
Agentlik bankın yerli və xarici valyutada uzunmüddətli depozit reytinqi “Ba2” səviyyəsində, ödəmə qabiliyyətinin baza səviyyəsi reytinqini (BCA) “Ba3” səviyyəsində təsdiqləyərək dəyişilməz olaraq saxlayıb. Kapital Bank-ın reytinqi üzrə proqnozu isə “stabil” olaraq davam edir. Agentliyin hesabatında bildirilir ki, bu göstərici yaxın 12-18 ayda bankın kredit portfelinin keyfiyyətində gözlənilən yüksəlməni əks etdirir.
“Kapital Bank-ın BCA reytinqinin “Ba3” səviyyəsində, yerli və xarici valyutada uzunmüddətli depozit reytinqinin isə “Ba2” səviyyəsində müəyyən edilməsi bankın sağlam kredit portfeli, o cümlədən gəlirlilik və kapital adekvatlığı səviyyəsinin yüksək olmasının göstəricisidir. 2023-ci ilin sonuna problemli kreditlərin ümumi kredit portfelindəki payı cəmi 2% təşkil edib. Bankın 2023-cü ilin sonuna 13%-14% -lik TCE/RWA göstəricisi ilə möhkəm kapitallaşma və yüksək gəlirlilik banka potensial zərərlərin qarşısını almağa və əvvəlki illərdə olduğu kimi dividendləri vaxtında ödəməyə imkan yaradır”, - deyə hesabatda qeyd olunur.  Reytinq agentliyi yaxın 12-18 ay ərzində bankın likvidliyinin yüksək səviyyədə qalacağını da gözləyir.

Международное рейтинговое агентство Moody's опубликовало рейтинговую оценку Kapital Bank
Международное рейтинговое агентство Moody's по итогам очередной оценки подтвердило рейтинг Kapital Bank. Этот рейтинг считается одним из самых высоких среди банков страны.
Агентство подтвердило долгосрочный депозитный рейтинг банка в национальной и иностранной валюте на уровне Ва2, а также рейтинг базового уровня платежеспособности (BCA) на уровне Ва3. Прогноз по рейтингу Kapital Bank остается "стабильным". В отчете агентства говорится, что этот показатель отражает ожидаемое улучшение качества кредитного портфеля банка в ближайшие 12-18 месяцев.
Определение рейтинга BCA Kapital Bank на уровне Ва3 и рейтинга долгосрочных депозитов в национальной и иностранной валюте на уровне Ва2 является показателем cбалансированного кредитного портфеля банка, в том числе высокого уровня доходности и достаточности капитала. По итогам 2023 года доля проблемных кредитов в общем кредитном портфеле составила всего 2%. Солидная капитализация и высокая доходность банка с показателем TCE/RWA 13% -14% к концу 2023 года позволяют банку избежать потенциальных убытков и своевременно выплачивать дивиденды, как это было в предыдущие годы”, - отмечается в отчете. Рейтинговое агентство также ожидает, что ликвидность банка останется на высоком уровне в ближайшие 12-18 месяцев.