Moody’s Beynəlxalq Reytinq Agentliyi Kapital Bank-ın reytinq qiymətləndirməsini açıqlayıb
Moody’s Beynəlxalq Reytinq Agentliyi növbəti qiymətləndirmənin yekunu olaraq Kapital Bank-ın reytinqini təsdiq edib. Bu reytinq ölkə bankları arasında yüksək göstəricilərdən biri hesab olunur.
Agentlik bankın yerli və xarici valyutada uzunmüddətli depozit reytinqi “Ba2” səviyyəsində, ödəmə qabiliyyətinin baza səviyyəsi reytinqini (BCA) “Ba3” səviyyəsində təsdiqləyərək dəyişilməz olaraq saxlayıb. Kapital Bank-ın reytinqi üzrə proqnozu isə “stabil” olaraq davam edir. Agentliyin hesabatında bildirilir ki, bu göstərici yaxın 12-18 ayda bankın kredit portfelinin keyfiyyətində gözlənilən yüksəlməni əks etdirir.
“Kapital Bank-ın BCA reytinqinin “Ba3” səviyyəsində, yerli və xarici valyutada uzunmüddətli depozit reytinqinin isə “Ba2” səviyyəsində müəyyən edilməsi bankın sağlam kredit portfeli, o cümlədən gəlirlilik və kapital adekvatlığı səviyyəsinin yüksək olmasının göstəricisidir. 2023-ci ilin sonuna problemli kreditlərin ümumi kredit portfelindəki payı cəmi 2% təşkil edib. Bankın 2023-cü ilin sonuna 13%-14% -lik TCE/RWA göstəricisi ilə möhkəm kapitallaşma və yüksək gəlirlilik banka potensial zərərlərin qarşısını almağa və əvvəlki illərdə olduğu kimi dividendləri vaxtında ödəməyə imkan yaradır”, - deyə hesabatda qeyd olunur.  Reytinq agentliyi yaxın 12-18 ay ərzində bankın likvidliyinin yüksək səviyyədə qalacağını da gözləyir.

Moody's International Rating Agency has announced the rating assessment of Kapital Bank
The agency has confirmed Kapital Bank's rating as one of the high performers among the country's banks.
The agency has maintained the bank’s long-term deposit rating in local and foreign currency at the “Ba2” level, and the Baseline Credit Assessment (BCA) of payment capability at the “Ba3” level, unchanged. The outlook for Kapital Bank's rating remains “stable”. According to the agency’s report, this indicator reflects the expected improvement in the quality of the bank’s credit portfolio over the next 12-18 months.
The determination of Kapital Bank's BCA rating at the “Ba3” level and the long-term deposit rating in local and foreign currency at the “Ba2” level indicates the strong credit portfolio of the bank, including high profitability and capital adequacy. As of the end of 2023, the share of problem loans in the total loan portfolio was only 2%. With a TCE/RWA ratio of 13%-14% at the end of 2023, strong capitalization and high profitability enable the bank to mitigate potential losses and continue to pay dividends on time as in previous years," the report notes. The rating agency also expects the bank’s liquidity to remain at a high level over the next 12-18 months.