Kapital Bank-ın baş sponsorluğu ilə “Tərəfdaşlıqdan Tərəqqiyə” şüarı ilə Təhsilin İnkişafı Forumu gerçəkləşdi
Oktyabrın 8-də ümummilli lider Heydər Əliyevin 101 illiyinə həsr olunmuş Təhsilin İnkişafı Forumu Elm və Təhsil Nazirliyi, Təhsilin İnkişafı Fondu və Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilib. Ölkənin birinci bankı Kapital Bank-ın baş sponsorluq etdiyi forumun əsas məqsədi dövlət-universitet-sənaye tərəfdaşlığının dayanıqlı və davamlı inkişafına dəstək olmaq, eləcə də bu prosesin təşviqinə dəstək istiqamətində faydalı platforma olaraq fəaliyyət göstərməkdir.
Forumda Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin üzvü Fərid Hidayətzadə “Tədqiqatdan inkişafa gedən yol” adlı paneldə spiker qismində çıxışı zamanı qeyd edib: “Kapital Bank olaraq universitet-sənaye tərəfdaşlığına verdiyimiz dəstək gənc mütəxəssislərin bilik və bacarıqlarının praktiki mühitdə inkişafına yönəlib. Bu əməkdaşlıq vasitəsilə ölkəmizin iqtisadiyyatına töhfə verəcək peşəkarların yetişdirilməsinə daim şərait yaradırıq. Biz bu tərəfdaşlığı davamlı inkişafın əsas sütunlarından biri kimi görür və bu sahədəki təşəbbüsləri dəstəkləyirik”. Panel çərçivəsində beynəlxalq reytinqlərdə universitetlərin mövqeyinin gücləndirilməsi, universitet-sənaye əməkdaşlığının əhəmiyyəti, innovasiya və tədqiqat mərkəzlərinin yaradılması və bu sahədə strateji tərəfdaşlıqların rolu müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, forum çərçivəsində digər önəmli panellərdən biri “Biliyi dəyərə çevirən sinerji” paneli olub. Burada təhsilin iqtisadiyyata inteqrasiyası mövzusu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. “Gələcəyi gənclərə necə hazırlamalı?” adlı digər paneldə isə gənc nəslin təhsilə hazırlığı və onların gələcək inkişafına dəstək yolları müzakirə olunub.

Education Development Forum Held with Kapital Bank's main sponsorship under the motto "From Partnership to Progress"
On October 8, the Education Development Forum, dedicated to the 101st anniversary of National Leader Heydar Aliyev, was organized by the Ministry of Science and Education, the Education Development Fund, and the State Agency for Science and Higher Education. Kapital Bank, the country’s first bank, was the main sponsor of the forum, which aimed to support the sustainable and continuous development of the state-university-industry partnership and act as a valuable platform to promote this process.
At the forum, Farid Hidayatzada, a member of Kapital Bank’s Management Board, spoke as a panelist in the session titled "From Research to Development." He emphasized, "At Kapital Bank, our support for university-industry partnerships is directed towards developing young specialists' knowledge and skills in practical settings. Through this collaboration, we consistently provide opportunities for the training of professionals who will contribute to our country’s economy. We see this partnership as one of the key pillars of sustainable development and continue to support initiatives in this field." The panel discussed strengthening universities' positions in international rankings, the importance of university-industry collaboration, the creation of innovation and research centers, and the role of strategic partnerships in this area.
It’s worth noting that another significant panel of the forum was titled "The Synergy That Turns Knowledge into Value," which focused on the integration of education into the economy. Additionally, in the panel "How to Prepare the Youth for the Future?" there was an in-depth discussion about preparing the younger generation for education and supporting their future development.