“Her action in Art” festivalı: İncəsənətdə qadın toxunuşlarının vurğulandığı bir ay
Qırmızı Ürəklər Fondu, Niderland Krallığının Azərbaycandakı Səfirliyi, Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyi və “VarYox” mədəniyyət və incəsənət platformasının birgə təşkilatçılığı ilə “Her Action in Art” adlı festival baş tutub.
Festivalda Gürcüstan, Qazaxıstan və Qırğızıstandan olan tanınmış rəssamlarla yanaşı seçilmiş 13 azərbaycanlı qadın rəssamın əsərləri də sərgilənib. Sərgidə rəsm əsərləri, instalyasiyaların nümayişi ilə yanaşı müxtəlif mövzularda seminarlar da baş tutub. Sitarə İbrahimbəyli, Lesli Qrey və Olqa Seleznyovanın kuratorluğu ilə keçirilən seminarların məqsədi regionda qadınların incəsənətə cəlbi və motivasiya edilməsi olub.
Festival çərçivəsində beynəlxalq fotoqraflar tərfindən iki fotoqrafiya seminarı keçirilib. Seminarlarda yerli qadın fotoqrafların portfolioları beynəlxalq mütəxəssislər tərəfindən dəyərləndirilib.
Bu ilhamverici festivalın yekunu olaraq Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın dəstəyi ilə 11 saylı inteqrasiya təlimli internat məktəbinin şagirdləri “Nine Senses” yaradıcılıq və özünüinkişaf mərkəzində əl işlərini nümayiş etdiriblər. Əl işlərindən ibarət sərgi və uşaqların moda nümayişi iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb
1 ay davam edən “Her action in Art” festivalının məqsədi azərbaycanlı qadın rəssamların əsərlərini yeni tamaşaçılara təqdim etməklə onların peşəkar inkişafına dəstək olmaq idi.

Фестиваль «Her Art in Action»: Месяц женских прикосновений в исскустве
Фестиваль «Her Art in Action» («Её искусство в действии») был организован совместно фондом Red Hearts, посольством Королевства Нидерландов в Азербайджане, посольством Федеративной Республики Германия в Азербайджане и культурно-художественной платформой «VarYox».
Наряду с известными художницами из Грузии, Казахстана и Кыргызстана на фестивале также были представлены 13 избранных работ азербайджанских художниц. Помимо выставки произведений искусства и инсталляций, также проводились семинары на различные темы. Целью семинаров, которые курировали Ситара Ибрагимбейли, Лесли Грей и Ольга Селезнева, были мотивация и привлечение женщин в регионах к искусству.
В рамках фестиваля прошли два семинара по фотограции от международных фотографов. Портфолио местных женщин-фотографов оценивали международные кураторы.
В завершение этого вдохновляющего фестиваля при поддержке вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой учащиеся школы-интерната № 11 с интегрированным обучением продемонстрировали свои работы в центре творчества и саморазвития “Nine Senses”.
Целью фестиваля «Her Art in Action», который проходил на протяжении месяца было поддержка профессионального развития азербайджанских женщин-художниц путем представления их работ новой аудитории.