BirBank ilə 60 milyon manatdan artıq vəsait əhaliyə qaytarılıb
2020-ci ilin may ayında fiziki şəxs olan istehlakçıların pərakəndə ticarət və ya ictimai iaşə fəaliyyəti göstərən şəxslərdən alınan mallara (neft və qaz məhsulları istisna olmaqla) görə ödənilən ƏDV-nin geri qaytarılmasına başlanılıb. Qaydalara görə, qaytarılan ƏDV nağdsız ödənişlərin tərkibindəki ƏDV-nin 15%-ni, nağd ödənişlərdə isə 10%-ni təşkil edir. Layihənin əsas məqsədi həm vergilər sistemində şəffaflığın artırılması, həmçinin nağdsız ödənişlərin stimullaşdırılmasıdır.
Bu layihənin təqdim edilməsindən 1 il yarım vaxt keçməsinə baxmayaraq artıq əhaliyə 100 milyon manat vəsait geri qaytarılıb. Geri qaytarılan məbləğin 60 milyondan artığı ölkənin ən məşhur mobil tətbiqi olan BirBank, 40 milyon manatı isə https://edvgerial.kapitalbank.az/ portalı vasitəsilə geri qaytarılıb.
Məlumat üçün bildirək ki, əhaliyə təqdim edilən bu layihənin ilk maliyyə tərəfdaşı Kapital Bank və BirBank mobil tətbiqi oldu. İstifadənin daha rahat olması üçün BirBank mobil tətbiqinin “Bonuslar” hissəsində “ƏDV geri al” bölməsi yaradıldı. Bununla da BirBank mobil tətbiqinin QR xidmətindən istifadə edərək, çekin üzərində olan kodu skan edib, onu daha tez və rahat şəkildə portala əlavə etmək mümkün oldu.
Bundan başqa virtual “pul qabı”na yerləşdirilən vəsaiti BirBank mobil tətbiqi vasitəsilə ölkədaxili bank kartlarına köçürmək və nağdsız ödənişlər zamanı istifadə etmək mümkündür. Bu xidmətindən yararlanmaq üçün həm portal, həm də BirBank eyni mobil nömrə ilə qeydiyyatdan keçirilməlidir.
Qeyd edək ki, istehlakçı nəzarət-kassa aparatının çekini aldığı tarixdən 90 gün ərzində https://edvgerial.kapitalbank.az/ portalına və ya BirBank mobil tətbiqinə müraciət etməlidir. Çekin 12 simvollu fiskal İD-sini elektron kabineti və ya BirBank-ın QR-skan xidməti vasitəsilə sistemə daxil etməlidirlər.

Over 60 million manats were refunded to residents through BirBank
In May 2020, a mechanism for recovering a certain part of the VAT paid by consumers (individuals) for goods (with the exception of oil and gas products) bought at retail or public catering facilities has been launched. Refund of 15% of the VAT amount for cashless payments and 10% of VAT for cash payments is provided. The key goal of this project is to increase transparency in the tax system, as well as to stimulate cashless payments.
Despite the fact that only a year and a half has passed since the launch of the project, 100 million manats have already been reimbursed to the population. Approximately 60 million of this amount is refunded through BirBank, the most popular mobile banking app in Azerbaijan, and 40 million — through the portal https://edvgerial.kapitalbank.az/.
Kapital Bank and the BirBank mobile app were the first financial partners of this initiative. For better experience, a special section called “ƏDV geri al” (“VAT Refund”) has been created in the “Bonuses” menu of BirBank. With the help of the BirBank’s QR code scanning option, users can add receipts to the portal in an easier and more convenient way.
Funds placed on the virtual wallet through BirBank can be transferred to payment cards of local banks or used for cashless payments. To do so, the phone number registered in the BirBank app must be the same as registered on the portal.
It should be noted that in order to refund part of the VAT, the consumer has to submit a request through the portal https://edvgerial.kapitalbank.az/ or the BirBank application within 90 days after receiving the receipt from the cash register. The 12-digit identifier of the receipt should be entered by the user on the portal or the receipt’s QR code should be scanned via BirBank.