Kapital Bank-ın növbəti “Data Talks” tədbiri yekunlaşdı
Xəbər verdiyimiz kimi Kapital Bank və “SUP.VC” şirkəti birlikdə müasir dövrün aktual mövzusu olan verilənlər bazası ilə bağlı tədbirlər həyata keçirir. İl sonunadək davam edəcək  layihənin “Data talk” formatında növbəti tədbiri baş tutdu. Ötən gün keçirilən tədbirdə iştirakçılar suallarla spikerlərə müraciət edib, tövsiyələr ala bildilər.
Tədbirdə dayanıqlı məlumat bazaları ilə bağlı “Sığorta hadisələrinin idarə edilməsi prosesinin avtomatlaşdırılması” və “Risk modellərinin idarə edilməsi” kimi müxtəlif mövzular müzakirə edildi.
Peşəkar mütəxəssislərlə yanaşı data sahəsinə marağı olan şəxslərin də iştirak etdiyi tədbirin ilk eksperi Kapital Bank-ın Analitika ekspert mərkəzinin data elmi üzrə eksperti Cavid Hüseynov oldu. Risklərin idarə edilməsi və modelləşdirmə üzrə böyük təcrübəyə sahib Cavid Hüseynov Azərbaycan-Fransız Universitetində kompüter elmləri üzrə təhsil alıb. Karyerasına ilk olaraq “Neuroil” şirkətində süni intellekt üzrə mühəndis kimi başlayıb. Daha sonra fəaliyyətini “Unibank”da risk modelləri üzrə mütəxəssis kimi davam etdirib. Bu müddət ərzində pərakəndə və biznes istiqamətləri üzrə skorinq modellərinin qurulmasında iştirak edib. 2021-ci ildən etibarən fəaliyyətini Kapital Bank-da davam etdirir.
“PAŞA Sığorta”nın Data elmləri istiqamətinin rəhbəri Ülvi Salman da tədbirin eksperti idi. O, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində İqtisadi təhlillər ixtisası üzrə təhsil alıb. Karyerasına “Azərsun Holdinq”də data mütəxəssisi kimi başlayıb. Risk modelləri üzrə geniş araşdırmaların müəllifidir. 2022-ci ildən fəaliyyətini “PAŞA Sığorta” da davam etdirir.
Kapital Bank-ın bu təşəbbüsü verilənlər bazası sahəsində peşəkar olan və sahəyə marağı olan, özünü inkişaf etdirmək istəyən şəxslər üçün həm təcrübə mübadiləsi, həm də yeni tanışlıqların yaranması üçün böyük imkanlar yaradır.

По инициативе Kapital Bank состоялось следующее мероприятие "Data Talks"
Как ранее сообщалось, Kapital Bank вместе с компанией "SUP.VC" проводит мероприятия, связанные с актуальной темой современных баз данных. В рамках проекта, который будет продолжаться до конца года, состоялось очередное мероприятие в формате "Data Talk". На протяжении мероприятия участники обращались к спикерам с вопросами и получали от них рекомендации по данной теме.
В ходе мероприятия обсуждались различные темы, связанные с надёжными базами данных, такие как "Автоматизация процесса управления страховыми событиями" и "Управление рисковыми моделями".
Первым на мероприятии выступил эксперт по данным в области научного анализа в Центре экспертизы данных Kapital Bank – Джавид Гусейнов. Обладающий большим опытом в управлении рисками и моделировании, Д.Гусейнов получил образование в области компьютерных наук в Азербайджанско-Французском Университете. Он начал свою карьеру инженером по искусственному интеллекту в компании "Neuroil". Джавид Гусейнов продолжил свою работу в "Unibank" в качестве специалиста по риск-моделям. За это время он принимал участие в разработке скоринговых моделей в розничной торговле и бизнес-направлениях. С 2021-го года он начал работать в Kapital Bank.
Экспертом на мероприятии также был руководитель направления данных в PASHA Insurance" - Ульви Салман. Он получил образование в сфере экономического анализа в Азербайджанском Государственном Экономическом Университете. У.Салман начал свою карьеру в компании "Azersun Holding" в качестве специалиста по данным. Он является автором обширных исследований по риск-моделям. С 2022-го года он продолжает свою деятельность в компании PASHA Insurance.
Инициатива Kapital Bank создаёт возможности для профессионалов в области баз данных, а также для тех, кто заинтересован в личном развитии, способствуя обмену опытом и установлению новых контактов.