Kapital Bank-ın növbəti “Data Talks” tədbiri yekunlaşdı
Xəbər verdiyimiz kimi Kapital Bank və “SUP.VC” şirkəti birlikdə müasir dövrün aktual mövzusu olan verilənlər bazası ilə bağlı tədbirlər həyata keçirir. İl sonunadək davam edəcək  layihənin “Data talk” formatında növbəti tədbiri baş tutdu. Ötən gün keçirilən tədbirdə iştirakçılar suallarla spikerlərə müraciət edib, tövsiyələr ala bildilər.
Tədbirdə dayanıqlı məlumat bazaları ilə bağlı “Sığorta hadisələrinin idarə edilməsi prosesinin avtomatlaşdırılması” və “Risk modellərinin idarə edilməsi” kimi müxtəlif mövzular müzakirə edildi.
Peşəkar mütəxəssislərlə yanaşı data sahəsinə marağı olan şəxslərin də iştirak etdiyi tədbirin ilk eksperi Kapital Bank-ın Analitika ekspert mərkəzinin data elmi üzrə eksperti Cavid Hüseynov oldu. Risklərin idarə edilməsi və modelləşdirmə üzrə böyük təcrübəyə sahib Cavid Hüseynov Azərbaycan-Fransız Universitetində kompüter elmləri üzrə təhsil alıb. Karyerasına ilk olaraq “Neuroil” şirkətində süni intellekt üzrə mühəndis kimi başlayıb. Daha sonra fəaliyyətini “Unibank”da risk modelləri üzrə mütəxəssis kimi davam etdirib. Bu müddət ərzində pərakəndə və biznes istiqamətləri üzrə skorinq modellərinin qurulmasında iştirak edib. 2021-ci ildən etibarən fəaliyyətini Kapital Bank-da davam etdirir.
“PAŞA Sığorta”nın Data elmləri istiqamətinin rəhbəri Ülvi Salman da tədbirin eksperti idi. O, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində İqtisadi təhlillər ixtisası üzrə təhsil alıb. Karyerasına “Azərsun Holdinq”də data mütəxəssisi kimi başlayıb. Risk modelləri üzrə geniş araşdırmaların müəllifidir. 2022-ci ildən fəaliyyətini “PAŞA Sığorta” da davam etdirir.
Kapital Bank-ın bu təşəbbüsü verilənlər bazası sahəsində peşəkar olan və sahəyə marağı olan, özünü inkişaf etdirmək istəyən şəxslər üçün həm təcrübə mübadiləsi, həm də yeni tanışlıqların yaranması üçün böyük imkanlar yaradır.

As we previously reported, Kapital Bank, Azerbaijan's first bank, in collaboration with SUP.VC to launch a series of unique events centered around one of the most relevant topics of our time — databases.  The project, continuing until the end of the year, hosted its latest event in the "Data Talk" format. Participants engaged with speakers, addressing questions and gathering insights during the session.
Various topics such as "Automation of Claim Handling Processes in Insurance sector" and "Management of Risk Models" concerning sustainable databases were discussed during the event.
Among the professional experts and individuals interested in the data field attending the event, the primary speaker was Javid Huseynov, from Kapital Bank's Analytical CoE in the field of data science. With extensive experience in risk management and modeling, Javid Huseynov got his education in computer science at the Azerbaijan-French University. He began his career as an artificial intelligence engineer at "Neuroil" and continued as a specialist in risk models at "Unibank." During this period, he contributed to the development of scoring models in retail and business directions. Since 2021, he has been continuing his career at Kapital Bank.
Ulvi Salman, the head of Data Sciences stream at PASHA Insurance, was also an expert at the event. He pursued studies in Economic Analysis at the Azerbaijan State University of Economics. Starting his career as a data specialist at "Azersun Holding" he is the author of extensive research on risk models. Since 2022, he has started his career at PASHA Insurance.
Kapital Bank's initiative provides significant opportunities for professionals in the database field and those interested in developing themselves, fostering both experience exchange and the creation of new connections.