“Qırmızı Ürəklər” 200 kiloqrama yaxın batareya topladı
Xəbər verdiyimiz kimi cari ilin may ayından başlayaraq “Qırmızı Ürəklər” Fondu (Red Hearts), Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə birgə “Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru” adlı yeni layihəyə başlayıb. Layihə çərçivəsində istifadəyə yararsız elektrik batareyaları toplanıb, "Təhlükəli Tullantılar" MMC-yə təhvil verilir.
Layihənin başlamasından 4 ay keçməsinə baxmayaraq artıq 200 kiloqrama yaxın batareya vətəndaşlar tərəfindən marketlərdə quraşdırılan xüsusi qutulara atılıb. Bu isə təxminən 43 min kub metr ərazinin çirklənməsinin qarşısının alınması deməkdir. Əsas məqsəd işlənmiş batareyaları digər tullantılardan ayırmaq, onların ətraf mühitə və insan sağlamlığına mənfi təsirlərini minimuma endirməkdir.
Qeyd edək ki, ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlığın bərpası, təkrar emalın təşviqi, tullantıların azaldılması, işlənmiş batareya tullantılarının zərərli təsirlərinin qarşısının alınması və səmərəli idarə olunması cəhətdən olduqca vacib olan və maarifləndirici məqsəd daşıyan bu layihə ətraf mühitin qorunmasına kömək edir. Gələcəkdə analoji qutuların digər şəhər və rayonlarda da yerləşdirilməsi planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, “Qırmızı Ürəklər” Fondu 2019-cu ildə Kapital Bank-ın könüllü əməkdaşlarının təşəbbüsü ilə yaradılıb. Hazırda Fond kimi fəaliyyətini davam edən təşkilat, əsasən uşaq evlərinə, sığınacaqlara və digər ehtiyacı olanlara yardımlar edir. https://redhearts.az saytına daxil olmaqla fondun fəaliyyəti, gördüyü xeyirxah işlər, gələcək planları və digər maraqlı məlumatları əldə etmək olar.

Since May of this year, the Red Hearts Foundation, together with the Ministry of Ecology and Natural Resources and the Bravo supermarket chain, has been implementing an environmental project called “Recycle batteries, protect nature”. As part of the project, used household portable batteries are collected and sent for recycling to LLC Təhlükəli Tullantılar (“Harmful Waste”).
Four months after the start of the project, the foundation collected about 200 kg of unusable batteries via special boxes installed in supermarkets in Baku. This means preventing pollution of about 43,000 cubic meters of land. The main goal of the project is to separate used batteries from other waste, to minimize their negative impact on the environment and human health.
The project has a very important ecological and educational significance in the context of environmental protection, restoration of ecological balance, promotion of recycling, waste reduction, prevention and effective management of harmful effects of battery waste. In the future, similar battery boxes are planned to be placed in other cities and regions.