“Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru” layihəsi çərçivəsində 1362 kq batareya toplanıb
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Qırmızı Ürəklər Fondu tərəfindən 1 may 2022-ci il tarixində fəaliyyətə başlayan “Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru” layihəsi öz töhfəsini verməyə davam edir. Belə ki, layihə çərçivəsində Kapital Bank və “Access Bank”ın baş ofislərindən, Gəncə, İsmayıllı, Lənkəran və Zaqatala region filiallarından, “Bravo” supermarketlər şəbəkəsinin “Gənclik Mall” filialından, “Landau” məktəbindən və “Fly Inn Baku” mehmanxanasından ümumilikdə 125 kq istifadəyə yararsız elektrik batareyası toplanaraq “Təhlükəli Tullantılar” MMC-yə təhvil verilib.
Qeyd edək ki, batareyaların tərkibində olan ağır metallar və digər zəhərli komponentlər ətraf mühit və insan sağlamlığı üçün ciddi təhlükədir. İstifadə müddəti bitmiş batareyalar ümumi tullantılarla qarışdıqda təbiətdə hava, su və torpaqla reaksiyaya girərək erroziyaya uğrayır, üst örtüyü məhv olur. Nəticədə tərkibindəki ağır metallar torpağa və suya qarışaraq insanları və heyvanları zəhərləyir, onların həyatına təhlükə yaradır, bitki örtüyünü məhv edir.
Bu səbəbdən də “Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru” layihəsi ətraf mühitin mühafizəsi, insanların sağlamlığının qorunması, ekoloji tarazlığın bərpası, təkrar emalın təşviqi, tullantıların azaldılması, işlənmiş batareya tullantılarının zərərli təsirlərinin qarşısının alınması və səmərəli idarə olunması cəhətdən olduqca vacibdir və maarifləndirici məqsəd daşıyır.
Layihə çərçivəsində Bakıda və regionlarda müxtəlif dövlət qurumlarında, şirkətlərdə, market şəbəkələrində, təhsil müəssisələrində, banklarda və hotellərdə ümumilikdə təhvil qutuları yerləşdirilib. Layihə çərçivəsində bu günədək 1362 kq işlənmiş batareya təhvil alınıb.

Initiated by the Ministry of Ecology and Natural Resources and the Red Hearts Fund on May 1, 2022, the  “Recycle batteries, protect nature”  project continues to fulfill its mission. Within the project framework, a total of 125 kg of unuseful electric batteries were collected from the main offices of Kapital Bank and “Access Bank”, as well as from branches in Ganja, Ismayilli, Lenkaran, and Zaqatala regions, the "Bravo" supermarket network's "Gənclik Mall" branch, the "Landau" school, the "Fly Inn Baku" hotel, and handed over to LLC Təhlükəli Tullantılar (“Harmful Waste”).
It should be noted that the heavy metals and other toxic components present in batteries pose a serious threat to the environment and human health. When expired batteries are mixed with general waste, they undergo a reaction with air, water, and soil, leading to erosion and the destruction of the top layer. As a result, the heavy metals in the batteries contaminate the soil and water, endangering humans and animals, posing a risk to their lives, and destroying vegetation.
For this reason, the “Recycle batteries, protect nature” project is critically important and carries an enlightening purpose, focusing on safeguarding the environment, human health, restoring ecological equilibrium, promoting recycling, reducing waste, addressing the impactful effects of used battery disposal, and advocating for responsible management.
Within the framework of the project, support is provided by placing collection boxes in various government institutions, companies, supermarket chains, educational institutions, banks, and hotels in both Baku and the regions. So far, a total of 1362 kg of used batteries have been collected.